+48 12 680 80 55 hotel@hotel-centrum.pl

Nowa Huta – co zobaczyć? Kolejna część przewodnika!

22/Kwiecień/21

Nowa Huta - co zobaczyć? Kolejna część przewodnika!

Nowa Huta niegdyś cieszyła się złą sławą, a obecnie to miejsce o specyficznym uroku i klimacie! Przekonaj się o tym na własnej skórze i spędź tu chociaż jeden dzień, a na pewno nie pożałujesz. Nowohuckie tereny rekreacyjne, nieodległe pałace i dworki czy muzeum PRL-u to tylko niektóre miejsca warte odwiedzenia.

Spacerkiem wokół Zalewu Nowohuckiego

Sztuczny zbiornik i otaczający go park znajdują się w dzielnicy Bieńczyce. Teren oddano do użytku pod koniec lat 50. XX wieku i zajmuje obszar ok. 17 ha, z czego 7 ha to powierzchnia samego akwenu.  Obok zalewu znajduje się największy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy Nowej Huty. To również miejsce, gdzie wędkarze mogą oddawać się swojej pasji. Co ciekawe, kilka lat temu zorganizowano tu Mistrzostwa Polski Kobiet w Wędkarstwie Spławikowym.

Tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce teren zalewu jest niezwykle malowniczy, to oaza spokoju i gwarancja wypoczynku o każdej porze roku. Osoby aktywne fizycznie mogą tu zaplanować przebieżkę lub pojeździć na rolkach, na miłośników lektury czekają wygodne ławki, a wszystkim zalew oferuje niezapomniane widoki i oddech od wielkomiejskiego zgiełku.

Trasa wokół Łąk Nowohuckich

To kolejna możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu w malowniczej scenerii. Łąki znajdują się między centrum Nowej Huty a brzegiem Wisły i zostały uznane za użytek ekologiczny. Badacze doliczyli się tu wielu gatunków roślin i ptaków.

Spacer wałem wokół łąk to około 4 kilometry, można go uwieńczyć wizytą w kawiarni (niektóre z nich kuszą turystów pięknym widokiem na zielone tereny). Mamy tu mostki widokowe, ścieżkę dydaktyczną, możemy wybrać się w trasę z najmłodszymi lub wypożyczyć rower i wypróbować kilka tras. Tu, podobnie jak nad zalewem, dane nam będzie odpocząć i naładować akumulatory na kolejne dni!

Park Ratuszowy bez ratusza

Park zlokalizowany jest na os. Szklane Domy. Jego nazwa wiąże się z pierwotnymi planami wybudowania okazałego ratusza w Nowej Hucie. Inwestycji tej nigdy nie zrealizowano, Nowa Huta została włączona do Krakowa i ratusz przestał być potrzebny. Pozostał jednak park miejski, który przyciąga i mieszkańców, i turystów.

Charakterystycznym elementem na tym terenie jest rzeźba „Akwarium” autorstwa Wiesława Bielaka, przedstawiające dwie, płynące w przeciwnych kierunkach, ryby. Na terenie parku rozlokowano również stoliki szachowe, stanowiące atrakcję dla miłośników gier logicznych. Teren jest zielony, zadbany, można tu wypocząć i spędzić aktywnie czas.

Warto swój pobyt w Nowej Hucie zaplanować w taki sposób, by odwiedzić wszystkie te zielone miejsca i poznać Kraków z nieco innej strony!