+48 12 680 80 55 hotel@hotel-centrum.pl

Zabytki Nowej Huty godne zobaczenia

15/Styczeń/20

Zabytki Nowej Huty godne zobaczenia

Nowa Huta przez Polaków, a zwłaszcza przez rdzennych mieszkańców Krakowa, nazywana jest żywym pomnikiem komunizmu, który kojarzony jest z morderczym reżimem. Tą charakterystyczną część określa się mianem niezbyt atrakcyjnego terenu pod względem wizualnym, a zwłaszcza zabytkowym. Okazuje się jednak, że tutaj znaleźć można kilka charakterystycznych punktów wartych odwiedzenia. Sprawdź, jakie są cztery popularne i wartościowe miejsca, które warto zobaczyć, będąc w tamtych rejonach.

Plac Centralny – pierwszy lub ostatni punkt wycieczki

Każde zwiedzanie Nowej Huty rozpoczyna się lub kończy właśnie w tym miejscu. Jak sama nazwa wskazuje – jest to centralny punkt tejże dzielnicy. Jego architektura wykorzystuje elementy charakterystyczne dla baroku i renesansu – balkony przypominające renesansowe loggie, z wykorzystaniem kolumn, zewnętrzne zdobienia elewacji, arkady przykrywające partery sklepowe. Plac ten przeznaczony jest dla spacerowiczów. Jest to również główny węzeł komunikacyjny i punkt przesiadkowy.

Kopiec Wandy – wyjątkowe widoki

Najprawdopodobniej powstał w VII lub VIII wieku. Znajduje się tam marmurowy pomnik autorstwa Jana Matejki, który przedstawia kądziel skrzyżowaną z mieczem. Kopiec swoją nazwę otrzymał od legendy, która głosi, iż jest to mogiła Wandy, córki księcia Kraka, która popełniła samobójstwo, rzucając się w otchłań Wisły. Widoki są tutaj niesamowite o każdej porze roku, dlatego miejsce to musi zostać bezwzględnie uwzględnione na liście miejsc wartych zwiedzenia w Nowej Hucie. 

Dwór Jana Matejki – muzeum artysty

Skoro mowa o pomniku na Kopcu Wandy, nie sposób nie wspomnieć o znajdującym się nieopodal dworze właśnie tego artysty. Budowla została wzniesiona w 1826 roku i przebudowana po wojnie. W dworze funkcjonuje Muzeum poświęcone twórczości Jana Matejki. Budynek niestety w niewielkim stopniu przypomina swój dawny stan. Został on bowiem znacznie zdewastowany przez rodziny, które były tam zakwaterowane po wojnie przez władze komunistyczne.

Zalew nowohucki – nowe życie terenu

Sztuczny zbiornik wodny zyskał w ostatnich latach. Powstał w 1957 roku, ale kojarzony był głównie z wydarzeniami organizowanymi przez komunistyczną władzę. W późniejszym czasie teren ten zaczął niszczeć i został niemal całkowicie zapomniany. Obecnie podjęto kroki, aby zalew powrócił do czasów świetności. Między innymi została wybudowana siłownia na otwartym powietrzu. Coraz częściej można spotkać tutaj rybaków, biegaczy i spacerowiczów.