+48 12 680 80 55 hotel@hotel-centrum.pl

Nie wykorzystałeś bonu turystycznego? Oto, co powinieneś zrobić

26/Październik/20

Nie wykorzystałeś bonu turystycznego? Oto, co powinieneś zrobić

Bon 500 plus to dodatek wprowadzony przez rząd w wakacje bieżącego roku z myślą o rodzinach z dziećmi oraz jako plan na pomoc branży turystycznej, która mocno ucierpiała ze względu na koronawirusa. Niestety, nie wszystkim udało się wykorzystać bony z powodu trwającej sytuacji epidemiologicznej w kraju, ale nic straconego!

Jak działa bon turystyczny?

Zasady bonu są proste i zrozumiałe. Z bonu korzystają osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności obowiązuje dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 złotych (łącznie 1000 złotych).

Bon dostępny będzie w postaci elektronicznego dokumentu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie w celu aktywacji trzeba mieć konto. Można je założyć także przy użyciu profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Bon może być wykorzystany jako forma płatnicza wielokrotnie do zużycia pełnej kwoty na nim zawartej. Należy go pokazać obsłudze przy rezerwacji pobytu lub najpóźniej podczas zakwaterowania. Płatność po okazaniu bonu odbywa się przez system teleinformatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Proces pobrania płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz weryfikację z użyciem dwóch kodów mających potwierdzić nabycie usługi. Bon turystyczny ma postać 16-cyfrowego numeru, który otrzymujemy elektronicznie na pocztę e-mail lub numer telefonu.

Nie ma pośpiechu z bonem turystycznym

Bony turystyczne są długoterminowe, więc nie trzeba ich od razu aktywować i wykorzystać. Ich termin ważności trwa do 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania świadczeń zgodnie z bonem przysługujących. Na bonie turystycznym mamy bowiem określony fundusz – wielokrotność 500 złotych.

Kwota zależy od ilości dzieci w rodzinie, którym należy się bon turystyczny, a także występowania czynnika niepełnosprawności. Voucher służy do płatności za zakwaterowanie i usługi rekreacyjne.

Jeżeli dotychczas jeszcze go nie wykorzytaliśmy, to najlepiej będzie go aktywować w panelu PUE w swoim koncie i pamiętać, by zużyć go przed terminem końcowym, tj. marcem 2022. Mamy jeszcze dużo czasu na zaplanowanie, na co zużyjemy bon.

Warto także pamiętać, że bonu turystycznego nie musimy zużywać na pełną kwotę jednorazowo, ponieważ pozostałe środki nie przepadają z niego. Możemy płacić na mniejsze kwoty bonem wielokrotnie, aż do zużycia pełnej kwoty w ramach bonu.