+48 12 680 80 55 hotel@hotel-centrum.pl

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Kto je przyznaje?

29/Październik/22

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Kto je przyznaje?

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Kto je przyznaje?

Nie wiesz, czym się kierować, aby podjąć jak najlepszą decyzję? Zwróć uwagę na gwiazdki hotelowe, które mówią naprawdę wiele. To właśnie one są w stanie poinformować gości hotelowych o standardzie obiektu. Dlatego, zanim Twój ostateczny wybór padnie na dane miejsce, upewnij się, że spełni ono Twoje oczekiwania.

Czym są hotelowe gwiazdki?

Gwiazdki, które widnieją przy nazwach obiektów hotelowych, są potwierdzeniem oferowanych przez nich standardów. To metoda, która pozwala na ujednolicenie oceny jakości rozmaitych hoteli na mapie całego świata, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się w podróży i świadomie wybrać odpowiednie dla siebie miejsce, które spełni wszystkie niezbędne oczekiwania. Wybór miejsca noclegowego jest ważny, dlatego warto wiedzieć, co kryje się pod oznaczeniami. Szczególnie że na liczbę gwiazdek, które przyznawane są hotelom, wpływa mnóstwo rozmaitych czynników.

To nie tylko lokalizacja obiektu, ale także jej wyposażenie czy sama jakość obsługi hotelowej. Ocenę obiektów hotelowych dokonują specjaliści w swojej dziedzinie – nie mogą być to osoby przypadkowe, a mające odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki którym ich sprawdzenie jakości będzie w pełni obiektywne i przede wszystkim sprawiedliwe. Nie chodzi o wprowadzenie gości w błąd, a rzetelne przekazanie informacji, które będą pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, jakie miejsce wybrać – np. hotel Kraków Centrum.

Kto przyznaje gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe są przyznawane przez Marszałków Województw. Dlaczego? Ponieważ nasz kraj należy do grupy państw, w której zgłaszanie hotelu do kontroli i przyznawanie gwiazdek jest obowiązkowe oraz sankcjonowane prawnie. Oprócz Polski jest to także Belgia, Hiszpania, Holandia, Węgry oraz Włochy. Co ciekawe, nie jest to reguła, ponieważ np. we Francji czy Wielkiej Brytanii procedura ta jest w pełni dobrowolna. Jeśli właściciel obiektu hotelowego ma ochotę, by był on poddany ocenie, może to zgłosić.

Wróćmy jednak do Polski. Marszałkowie Województw mają moc prawną, by klasyfikować hotele. Mówi o tym 38. artykuł Ustawy o usługach turystycznych. Procedura ta jest złożona, by zapewnić jej najwyższy poziom rzetelności. Powołują oni specjalną komisję, która składa się wyłącznie z ekspertów z dziedziny hotelarstwa. To często także osoby reprezentujące Straż Pożarną czy Sanepid.

Liczba gwiazdek hotelowych w Polsce – poznaj standardy

W takim razie, co oznaczają gwiazdki, które są przyznawane hotelom? Czy warto wybrać ten mający jedną gwiazdkę, czy może wyłącznie powinniśmy stawiać na te pięciogwiazdkowe?

  • 1 gwiazdka hotelowa

Do grupy tej należą obiekty klasy turystycznej. To, innymi słowy, tanie hotele, od których nie ma się zbyt dużych oczekiwań. Są wyposażone w łóżka, szafy, szafki nocne i umywalki. Łazienki mogą być na zewnątrz pokoju. Brak telewizora, klimatyzacji czy barku.

  • 2 gwiazdki hotelowe

Te hotele mają nieco bardziej rozszerzoną ofertę, ponieważ mają już one łazienkę indywidualną dla danego pokoju, a nawet dodatkowe kosmetyki czy lampkę nocną. Zazwyczaj jest też telewizor. Recepcja powinna być dostępna przez całą dobę i posiadać terminal do płacenia kartą.

  • 3 gwiazdki hotelowe

Obecne są wszystkie powyższe udogodnienia, a oprócz tego jest także restauracja hotelowa, internet, wifi czy nawet SPA. Kadra pracownicza jest wykwalifikowana, a obsługa hotelu przynajmniej dwujęzyczna. Recepcja działa przez 24 godziny. Obiekty hotelowe oferują ciekawe śniadania, a także luksusowe pokoju o sporym metrażu, lustrze czy nawet sejfie.

  • 4 gwiazdki hotelowe

To już wyższy standard hoteli. Mają one rozbudowaną ofertę usług noclegowych, ale także własną restaurację na wysokim poziomie i wykwalifikowaną obsługę. 4 gwiazdki oznaczają też różnorodne zabiegi SPA i upiększające. Pokoje są duże, mają ładne widoki. Sama lokalizacji takich hoteli jest atrakcyjna, ponieważ to najczęściej centra dużych miast. W tego typu lokalach często organizuje się prestiżowe konferencje, bankiety, szkolenia. Jednym z miejsc, które ma taki wysoki standard, jest właśnie hotel Kraków Centrum.

  • 5 gwiazdek hotelowych

To maksymalna liczba gwiazdek, jakie można uzyskać w Polsce. Tutaj koszt noclegu jest niezwykle wysoki, jednak otrzymuje się jako klient zupełne maksimum, które wynika z prestiżu.