+48 12 680 80 55 hotel@hotel-centrum.pl

Nowa Huta jedną z najpiękniejszych dzielnic Europy!

14/Kwiecień/20

Nowa Huta jedną z najpiękniejszych dzielnic Europy!

Brytyjski dziennik “The Guardian” z pomocą swoich czytelników przygotował listę najlepszych dziesięciu dzielnic, jakie możemy odwiedzić w Europie. Lista ta jest otwierana przez krakowską Nową Hutę. Co warto o niej wiedzieć?

Plebiscyt

Subskrybenci popularnego pisma “The Guardian” wybrali 10 dzielnic, które według ich subiektywnej opinii są najlepszymi miejscami do życia. Co ciekawe, większość to rejony, które nie znajdują się w samych centrach. Na liście możemy zauważyć dystrykty z takich krajów Europy jak Irlandia, Węgry czy Francja. Nie zabrakło również naszej ukochanej Polski. Ranking jest otwierany przez Nową Hutę, a na drugim miejscu uplasowało się wrocławskie Śródmieście. 

Nasze dzielnice wśród najlepszych w Europie

Martin Charlesworth, czyli czytelnik dziennika, napisał notatkę o tym wyjątkowym miejscu. Mówi on, że jedynie 20 minut jest potrzebne, aby uciec tramwajem ze zgiełku, jakim charakteryzuje się duże miasto, prosto do robotniczego raju. Co w Nowej Hucie zostało specjalnie docenione? Oczywiście niesamowita sztuka socrealizmu, piękne aleje wypełnione drzewami, niezbyt drogie mieszkania oraz spora ilość parków, do których co niedzielę wybiera się wiele rodzin.

To dzielnica, która jest umiejscowiona w północno-wschodnim Krakowie. Co ciekawe, a mało kto o tym wie, na samym początku, czyli w roku 1949, bo właśnie wtedy rozpoczęto jej budowę, miało to być wręcz sztandarowe miasto socrealizmu. Najważniejszym punktem była oczywiście huta, której nadano imię Lenina. Od 1954 roku, czyli momentu, w którym budowa została zakończona, cieszyła się ona tytułem największego zakładu przemysłowego na terenie Krakowa. Nowa Huta liczy ponad 110 kilometrów kwadratowych, a liczba osób, jaka ją zamieszkuje, wynosi około 300 tysięcy. 

Nie możemy również zapomnieć o wrocławskim Śródmieściu, które także zostało wyróżnione. Co w nim takiego wyjątkowego? Oczywiście niesamowita budowla, jaką jest Hala Stulecia, która otoczona zielenią prezentuje się cudownie. Wiele barów oraz restauracji sprawia, że z pewnością nie będziemy się tam nudzić, a ścieżki rowerowe, z których możemy korzystać nad brzegiem Odry, oferują malownicze widoki.

Jakie dzielnice z innych krajów zostały docenione?

Oczywiście poza dwoma polskimi, wyróżnione zostały jeszcze inne. Należą do nich:

Vallecas – Madryt,

Howth – Dublin,

Wilhelminapark – Utrecht,

Moabit – Berlin,

Le Panier – Marsylia,

Döbling – Wiedeń,

Nea Smyrni – Ateny,

Józsefváros – Budapeszt,

To również piękne miejsca, które warto odwiedzić.